עלילות השמאי
עלילות השמאי

סיפורה של חנוכיה מיוחסת

שיתוף

נקראתי באחד הימים לבצע הערכה של חנוכיה שנטען שהגיעה מביתו של הבעל שם טוב.image001
כאשר מוצג פריט שהגיע עם ייחוס כה חשוב, זה לא מספיק שהמחזיק יהיה צאצא של הבעש"ט כיוון שסיפורים הופכים למיתוסים במהירות.
בבואי לחקור פריט כזה, חשוב לי להכיר את הרקע על האדם שלו מיוחס החפץ. במקרה זה הבעש"ט נולד ב1698 וניפטר ב1760 הוא חי באוקראינה בעיירה במזרח בשם אוקופאי ובאזור במדזיביש medzhybizh, האזור שבו הוא חי נכבש במהלך השנים על ידי מדינות שונות. לפעמים היה תחת שלטון פולני ולפעמים תחת שלטון רוסי. .באיזור זה חיו קהילות יהודיות רבות, ובתקופה בה חי הבעש"ט היה האיזור תחת שליטה פולנית ליטאית .

במקרה זה נטען כי החנוכיה היתה שייכת לבעש"ט. אכן החנוכייה תיארה את בית מדרשו של הבעש"ט כולל ארון הקודש. עם זאת קיים סוג של חנוכיות שעשויות עבודת פיליגרן המתארות את חזית בית המדרש של הבעש"ט ומעליו כתר אופיינים לכתרים המניחים על ספר התורה והחנוכיות מסוג זה נקראות חנוכיית הבעש"ט.
בכלי כסף רבים החל מהמאה ה-14 נהוג היה לשים חותמת מעין מכון תקנים לכסף. חותמות אלה מעידות על תקופה בה נוצר הפריט, במקרה זה חנוכייה, התקופה של החותמת הייתה מהמחצית הראשונה של המאה 19 דבר שמבטל את הייחוס שהוצג בפני כיוון שהבעש"ט ניפטר כ 80 שנה לפני יצור החנוכייה.
חשוב להבין שההבדל מבחינה כספית הוא עצום!
חנוכייה כזאת, ללא היחוס, שווה בין 12,000$-15,000$ ואילו הייתה החנוכייה שניתן לייחסה לביתו של הבעש"ט באופן חד משמעי, ערכה היה עולה בקלות על מיליון דולר.
דוגמא לפריט שמיוחס לבעש"ט, היא טלית, שגם לגביה יש ויכוחים אם היא אכן היתה שייכת לו. הטלית מוצגת במוזיאון וולפסון בבית הכנסת הגדול בירושלים, והיא מסוג הדברים שאין עליהם הוכחה סופית.
הוכחה חד משמעית על כך יכולה להיות בזכות מכתב או כתובת או משהו דומה שאפשר להיאחז בו כדי להוכיח את אמיתות הסיפור.
בכלי כסף בדומה לאמנות, ככל שהפריט יקר יותר המוטיבציה לזייף ולהעתיק היא גדולה יותר. על כן חשוב ביותר להתייעץ במומחה כאשר יש ברשותכם פריט עם ייחוס שעשוי להיות בעל ערך רב, כך תוכלו לפזר את הערפל בקלות ולהבין מה יש לכם ביד באמת.
ניתן להעלות תמונה לקבוצת הפייסבוק שלנו כמה זה שווה? גמולב שם נשמח לענות על שאלות.

להמשך קריאה

כמה שווה התמונה אוסף המטבעות השטיח הפרסי כלי הכסף התכשיט שלי?
להעריך שווי ללא שמאי זה כמו לתבוע בלי עורך דין.

חפצי ערך כגון תמונה, תכשיט, כלי כסף, אוסף מטבעות, שעון יוקרה, שטיחים וכיוב' יכולים להיות שווים הרבה כסף. כשמוכרים או קונים חפץ יקר כדאי לבדוק את השווי האמיתי שלו באופן מקצועי. כדי להימנע מהפסדים כואבים.
דילוג לתוכן