אמנות
אמנות

ציורים עתיקים

שיתוף

הגדרת ציורים עתיקים היא הגדרה מאוד נזילה. פעם נהוג היה להגיד שפריטים מעל 100 שנה הם פריטים עתיקים אך היום, אם נשתמש בכלל זה, גם אמנים מודרנים בסגנונות; האימפרסיוניסטים, דאדאיסטיזם, קוביזם, פוטירזם ועוד, יחשבו ציורים עתיקים ולא לזו הכוונה. על פי ההגדרה של חוק הארכיאולוגיה פריטים נחשבים כארכיאולוגיה אם מועד ייצורם הוא לפני 1700

בציור אנו פועלים על פי העיקרון שיצירות שיוצרו לפני שנת 1850, שנחשבת נקודת ההתחלה של הציור מודרני, נחשבים ציורים עתיקים, שנוי זה קרה בחפיפה להמצאת הצילום.

הכינוי לאמנים מלפני 1850 יהיה old masters . תחום זה של ציורים עתיקים,  הוא תחום שמושך בדרך כלל אספנים מבוגרים יותר, מנוסים יותר, שפחות מושפעים מאופנות.

סטנדרט איכות

בציורים עתיקים ההחלטה מי נחשבו לאמנים טובים באותה עת הייתה בשליטה של מעטים: מומחים, משפיענים של התקופה כמו אפיפיור, אקדמיה בצרפת וכו.

האמנים נמדדו בסטנדרטים קפדניים וברורים וכתוצאה מכך הייתה חשיבות רבה לטכניקה. היצירות מוקפדות מבחינת איכות החומרים, הצבעים ומשטחי ההכנה, כמו גם היכולת הטכנית. ההגדרות של מה נחשב טוב ויפה היו יחסית ברורות  לכן היום קל יותר לשפוט איכות של יצירה עתיקה. למשל איכות היצירה נמדדת ביכולת של האמן ליצור ידיים, ליצור הבעות פנים, לטפל בצורה מיוחדת באור, אלה קריטריונים מדידים יותר, יחסית לאמנות המודרנית שהביאה אותנו לעולם שבו "הכול מותר".

כאשר אנחנו נדרשים לבדוק יצירה של אמן מסוים מהמאה ה15 או 13 אפשר להשוות בין יצירה לפי הפיגמנטים והתשתית והסגנון של הציור ואופן הנחת הצבע על העץ ולהגיע למסקנה שמדובר באותו אמן.

בציורים עתיקים כאשר מדובר באמן ברמת סחירות גבוהה קל להעריך בצורה השוואתית.

מתייחסים לכל הפרמטרים: שם האמן, טכניקה, גודל, משטח, תקופה, נושא הציור, איכות הציור, צבעוניות, קונטקסט היסטורי. יש פרמטרים נוספים וניתן להקיש ממכירה של יצירה אחת לאחרת.

הבעיה מתחילה כאשר אין תקדים  ליצירה הזאת ולכן צריך להבין את חשיבות האמן, האם זה אמן שהשפיע על אחרים? אצל מי הוא למד? איפה הוא למד? אחר כך לשפוט את היצירה בנוסף לכל הקריטריונים הקודמים, על פי האיכות שלה עצמה, במקרה של אמן שהוא לא סחיר, חשיבות היצירה עולה על כל הפרמטרים האחרים.

אמן לא סחיר הוא אמן שיצירות בודדות שלו נמכרו אם בכלל ב30 השנים האחרונות. במקרה כזה יהיה מאתגר יותר לאמוד את המחיר אך זה בהחלט אפשרי. זה קורה במקרה של אמנים שיש להם מעט יצירות ורובן במוזיאונים ואז האתגר להעריכן הוא גדול יותר.

במידה ומצאתם ציור שאתם חושדים שהוא עתיק מוזמנים להעלות תמונה שלו לקבוצה הפייסבוק שלנו כמה זה שווה? ונוכל לתת אומדן ראשוני ולהפנות אתכם לגורמים הנכונים במקרה הצורך.

להערכה מקצועית והכוונה לאימות אותנטיות לחצו כאן 

להמשך קריאה

אמנות

הציור שהפתיע את כולם

יצירה אחת תפסה את תשומת ליבי במיוחד. הייתה זו יצירה מופשטת, אפורה למדי שבעלי העיזבון לא התייחסו אליה והתלבטו אם בכלל להכניס אותה להערכה. אביהם סיפר להם שהוא קנה אותה בגלריה בירושלים בעבור 1000 לירות לפני זמן רב והם הניחו שהיא לא בעלת ערך… 

קרא עוד »
אמנות

כיצד מזהים חפצים יקרי ערך?

איך להבדיל בין חפצי ערך בעלי ערך משמעותי לחפצים בעלי ערך נמוך?
כולנו היינו רוצים שהחפץ שמצאנו בבוידעם יהיה יתגלה כחפץ יקר שיהפוך אותנו לעשירים ברגע אך אלה מקרים נדירים לכן אנו מציעים כאן כללי אצבע לזהות בין חפצים יקרי ערך לחפצים בעלי ערך נמוך.

קרא עוד »
אמנות

איך לשמור על חפצי ערך בבית ?

חפצי ערך כגון; תמונות, כלי כסף, תכשיטים, שטיחים ועוד, בשימוש לא נכון עלולים להינזק ולכן כדאי לדעת כיצד לשמור ולאכסן במידת הצורך כדי למונע ירידת ערך.

קרא עוד »
כמה שווה התמונה אוסף המטבעות השטיח הפרסי כלי הכסף התכשיט שלי?
להעריך שווי ללא שמאי זה כמו לתבוע בלי עורך דין.

חפצי ערך כגון תמונה, תכשיט, כלי כסף, אוסף מטבעות, שעון יוקרה, שטיחים וכיוב' יכולים להיות שווים הרבה כסף. כשמוכרים או קונים חפץ יקר כדאי לבדוק את השווי האמיתי שלו באופן מקצועי. כדי להימנע מהפסדים כואבים.
דילוג לתוכן