עורכי דין

החולייה החסרה בהסדר גירושין

שיתוף

איך להבטיח שכל אחד מהצדדים יקבל חלק הוגן מהרכוש המשותף?

בתור מי שעובדים עם אנשים בתהליכי פירוק נישואין ושותפויות, ידוע לנו מקרוב שגירושין הם תהליך מאתגר בלשון המעטה. עם כל מה שאתם עוברים, חבל לנו שאתם בכלל צריכים להקדיש את הזמן לקרוא את המאמר. עם זאת, אנחנו רואים מידי יום ריבים ממושכים והפסדים כואבים שיכלו להימנע בזכות הידע שצברנו ואספנו בשבילכם מנקודת מבטנו כאנשי מקצוע בתחום הערכת הרכוש ואנחנו מקווים שהם ישמשו אתכם. 

אחד הנושאים החשובים ביותר בהליך הגירושין הוא חלוקת הרכוש. כאשר מדובר בחפצי ערך, כגון – יצירות אמנות, תכשיטים, אוספים מיוחדים ועוד. חפצים אלו עשויים להיות בעלי ערך רב מחד או בעלי ערך סנטימנטלי רב אך לא בעלי ערך מסחרי מאידך. לכן חשוב להעריך את רכושכם המשותף בצורה מקצועית טרם חלוקתו, לא משנה מה יהיה אופן החלוקה. 

באופן טבעי ישנם חילוקי דעות וריבים בתהליך שכזה, כל אחד מהצדדים יש אינטרס מנוגד ורוצה לצאת עם יתרון ביחס לצד השני במיוחד אם הרגשות גועשים. מנסיוננו אנשים נוטים לריב דווקא על דברים שהם לא בהכרח בעלי הערך הגבוה ביותר. אם נוצרה הסכמה מספרית כללית, הסכמי חלוקה נוטים להיות פשוטים יותר כאשר מדובר בחלוקה של: קרנות, כסף מזומן, קופות גמל ומכשירים פיננסים כאלה ואחרים. 

אם אתם קוראים את זה ואתם בתהליך גירושין – נשמח לשמוע מכם איך אתם מרגישים לגבי העובדה שחלק מהחפצים היקרים ביותר שלכם עשויים להימכר או להתחלק עם בן/בת הזוג שלכם

אז איך אפשר להקל על תהליך הגירושין?

  • דבר ראשון כדאי כמובן לבחור עו״ד מקצועי וישר שקשוב לצרכים שלכם. כזה שלא ינסה לגרור את התהליך על ידי קריאת מלחמה מיותרת על הצד השני, כזה שידאג להוביל את התהליך לפשרה הוגנת וקצרה ככל הניתן. 
  • להבין את סדר הגודל: לפני שמתחילים לחלק את הרכוש כדאי להבין כמה רכוש יש ומה השווי שלו. כאשר השווי אינו ברור צצות מחשבות ודמיונות המתערבבות עם הערך הממשי של החפצים. המחיר האובייקטיבי מנסיוננו מפשט את כל התהליך והעיסוק בחלוקה.
  • הערכת רכוש מקצועית: יכולה לעזור למנוע מחלוקות בין בני הזוג לגבי שווי החפצים. זה יכול להקל על תהליך חלוקת הרכוש, להפחית את הסיכוי לסכסוכים משפטיים ולקצר את הזמן והכאב הכרוך בתהליך.

יתרונות נוספים להערכה מקצועית של חפצי ערך בגירושין:

  • חוות דעת אובייקטיבית: הערכה מקצועית מספקת חוות דעת אובייקטיבית ולא מוטה לגבי שווי החפצים. המשמעות של זה היא שמתאפשרת הפרדה בין הערך הסנטימנטלי וההיסטוריה שלכם עם החפצים לבין הערך הכספי של החפצים בפועל – ובכך היא מקלה על חלוקה הוגנת. 
  • השמאי מגיע כגורם חיצוני מה שמאפשר לו להפוך לגורם בלתי מוטה ולהקל משמעותית על תהליך החלוקה. קראו למשל איך סכסוך כה מורכב בין 3 יורשים, טעון במתח רגשי כבד, התפוגג בזכות בדיקה מקצועית פשוטה תוך שעה וחצי להפתעתם של עורכי הדין. 
  • *בזמן שאנחנו מדברים על הערכה שכזו כדאי לזכור – הערכה שבוצעה לפוליסת הביטוח לא משקפת את המחיר של החפצים בפועל בהתאם למצב השוק. גם אם עשיתם הערכה לביטוח חשוב לעשות בנוסף הערכה פרטית – הפערים יכולים להיות גדולים לשני הכיוונים וליצור הטיות שיכולות לבוא לרעתכם.
  •  הערכה מקצועית יכולה לעזור לבני הזוג להיערך לניהול החפצים לאחר החלוקה ולסייע להם לקבל החלטות מושכלות לגביהם כגון האם למכור אותם, לשמור אותם או לחלק אותם.

איך לבחור שמאי לחפצי ערך?

חשוב לבחור שמאי בעל ניסיון והסמכה בתחום הערכת חפצי ערך. לצערנו בישראל לא קיימת הכשרה מקצועית לשמאות וזה תחום שאין עליו פיקוח. לכן המרכיב של הניסיון הוא קריטי.יש לבדוק שהשמאי שלכם מוכר על ידי בתי משפט וגופי ממשל  זה יבטיח לכם שהשמאי שלכם מומחה ומקצועי ניתן להתייעץ עם סוכן הביטוח שלכם למשל.

טיפים נוספים שלא כתבנו במאמר שהייתם רוצים לחלוק איתנו? ייתקבלו בברכה

להמשך קריאה

כמה שווה התמונה אוסף המטבעות השטיח הפרסי כלי הכסף התכשיט שלי?
להעריך שווי ללא שמאי זה כמו לתבוע בלי עורך דין.

חפצי ערך כגון תמונה, תכשיט, כלי כסף, אוסף מטבעות, שעון יוקרה, שטיחים וכיוב' יכולים להיות שווים הרבה כסף. כשמוכרים או קונים חפץ יקר כדאי לבדוק את השווי האמיתי שלו באופן מקצועי. כדי להימנע מהפסדים כואבים.
דילוג לתוכן